TZ: Galerie NoD představuje výstavu Dokonalý svět03.07.2012

Vernisáž 12. července 2012 v 19 hodin

Výstava potrvá od 13. července do 12. srpna 2012

Vystavující umělci
Darina Alster
Josef Bolf
Václav Girsa
Lenka Klodová
Jana Kochánková
Pavel Kryz
Milan Mikuláštík
Tamara Moyzes
Jakub Nepraš
Jiří Ptáček
Tereza Trautmannová

Kurátor
Jiří Machalický

 

Artificial Life

Téma „dokonalého světa“ vychází ze současného životního stylu, kdy celou společnost do značné míry ovládá reklama, kdy se „úspěšní lidé“ vydávají na dovolené do exotických krajů, aby na okamžik vybočili z prázdného světa byznysu či politiky do ještě prázdnějšího odpočinku v luxusních hotelích u luxusně vybavených pláží. Pak se ovšem zase brzy vracejí ke každodenní skutečnosti nekonečných porad a jednání.


Řada umělců různými způsoby reaguje na dnešní převládající životní styl, ve kterém se často vytrácí obsah a smysl a jehož aktéři spěchají z jedné zbytečné schůze či diskuze do druhé  s pocitem, že snad pracují. Přesto ale někde v hloubi duše musí cítit naprostou prázdnotu, s níž nakonec doklušou do cíle, aby se za nimi zaklapla víka rakví, aniž by po nich zůstalo cokoliv pozitivního kromě rozsáhlých majetků či dluhů.


Umělci volí různá média a technologie (od malby, sochy, kresby či koláže přes fotografii k videu, performanci a instalaci), aby s nadsázkou ztvárnili svůj pohled na pochybné hodnoty současnosti, na rozmanité typy reality show, na nekonečné televizní debaty o ničem, na omílání únavných a nezajímavých politických zpráv a informací až do omrzení, na nesnesitelné internetové diskuze, na lacinou zábavu pro pouhé ukrácení času. Někdy dokonce překračují hranice jednotlivých tvůrčích oblastí, aby svůj názor vyjádřili co nejpřesněji.