Archiv novinek

Rozhovor s americkou performerkou Jody Oberfelder

V rámci narozeninových oslav BE24 přináší Experimentální prostor NoD jedinečnou performance americké choreografky a režisérky Jody Oberfelder, která svou práci představí v České republice poprvé. The Brain Piece zachycuje „tanec“, který nepřetržitě probíhá v našich hlavách. Pohyb lidského těla, hudba, filmová projekce a text vytváří pro diváka intenzivně se překrývající vjemy a oživují tak vnitřní život jeho mozku. Práce Jody Oberfelder umožňuje divákům zažít tanec jako komunikační kód, který vstupuje přímo do našeho mozku, stejně jako třeba vůně. Představení se uskuteční v sobotu 15. 10. 2016 od 20:00 v NoDu.

1 / V Praze představíte svůj taneční projekt „The Brain Piece“, který je inspirovaný mozkem a všemi jeho funkcemi. Proč jste si pro svou práci vybrala právě toto téma?

V roce 2013 jsem udělala projekt nazvaný „4 Chambers“. Právě tento projekt mě později přivedl i k tématu mozku. Uvědomila jsem si totiž, že mozek vysílá signály přímo do srdce, signály, které definují, kdo jsme, jací jsme lidé – všechno co cítíme a co si myslíme od základních instinktů k přežití jako bojovat nebo utéct až k jedinečným a složitým filozofickým a intelektuálním otázkám. Je nádherné, jak mozek při této činnosti vypadá. Neustále vytváří nové spoje. A mozek tak najednou žije všude v lidském těle.

Před třemi lety jsem začala svůj výzkum čtením odborných článků a rozhovory s řadou neurologů. Každý neurolog obvykle pracuje ve velmi specifickém zákoutí toho obrovského světa, kterým mozek je, všichni se stále snaží vidět jeho celkový obraz. A všichni tak byli velmi zvědaví, jak umělec interpretuje vědu. Zpočátku jsem byla ohromena a zaskočena všemi údaji, které jsou spojeny s tímto nesmírně složitým orgánem, a nevěděla jsem, kde začít. Jakmile jsem se dostala do studia, začala jsem se probírat spoustou nápadů a myšlenek. Bylo mi jasné, že chci na scéně vytvořit svět mozku. Biologie mozku mě přitahovala. Chtěla jsem vytvořit dílo, které zobrazí činnost mozku. Jak bude vypadat pohybem ztvárněná mysl? Můj film „Dance of the Neuron“, který byl promítán po celém světě, vycházel z kreseb provedených ve spolupráci s neurology z Allenova Ústavu pro výzkum mozku. Výsledek se snaží působit na divákovy smysly, včetně propojení k citové části mozku, paměti a vnímání.

Celý text

Odpověď na Otevřený dopis členům zapsaného spolku DEAI (Setkání) a vedení Experimentálního prostoru NoD ze dne 15. 9. 2016

Vážení signatáři,

váš dopis vnímáme jako příspěvek k diskusi o dalším směřování dramaturgie Teatra Nod, která zde probíhá již více než rok. Máte jistě pravdu, když píšete, že „ NoD býval vyhledávaným prostorem pro fyzické a taneční nezávislé divadlo“. Doba a s ní vývoj na této scéně však dostál značným změnám.

V posledních letech jsme cítili, že z některých představení žánru se vytrácí progresivita a experiment a z původně objevného žánru se stává mainstream. Cítili jsme také určitou krizi témat, se kterými se tvůrci tanečního a fyzického divadla potýkají.

Toto vše se potom, zcela zákonitě, podepsalo pod klesající atraktivitu některých představení, která i přes poctivé tvůrčí úsilí v konfrontaci s diváckým zájmem neuspěla. Vyčítáte nám slabou podporu v P.R. a marketingu. Zde se musíme zásadně ohradit, protože každé představení mělo velmi silnou podporu a je to zdokumentováno.

Také si nejsme vědomi toho, že by kdokoli z našich koproducentů musel platit nájem. Toto tvrzení se nezakládá na pravdě.

Považujeme za naprosto legitimní, když se reprízování inscenace ukončí pro nízkou návštěvnost. Dělají to všechna divadla s odpovědným managementem. Nepřipadá nám smysluplné pokračovat v reprízování, když návštěvy klesnou k dvaceti platícím divákům. Každé představení nakonec vyčerpá svůj potenciál, a pokud se bavíme o zodpovědném zacházení s veřejnými prostředky, je potřeba dát prostor a šanci novým inscenacím a tvůrcům.

Ze všech těchto důvodů jsme se rozhodli naplnit deklarovaný experiment, inovaci a progresivitu novou, převážně činoherní dramaturgií.

V kontextu našich deklarací, které citujete ve svém dopise, cítíme potřebu v této složité a vyhrocené době srozumitelněji artikulovat naše postoje, společenskou angažovanost a uměleckou progresivitu. Děláme to právě proto, abychom do NoDu vrátili „otevřenou fungující platformu“ a znovu z něj udělali „dynamické centrum nejaktuálnějších tendencí“ a naplnili toto poslání novým a současným obsahem.

Celý text

Hledáme managera kavárny / baru pro nově zrekonstruovaný NoD

Pro naši nově zrekonstruovanou kavárnu / bar NoD v centru Prahy hledáme do týmu managera – srdcem kavárníka, který nám pomůže vybudovat místo, které budou naši hosté milovat.

Požadujeme:

- znalost gastro oboru (min. 5 let) a vášeň pro kvalitní gastronomii

- přirozenou autoritu, reprezentativní vzhled a vystupování, manažerského ducha, zodpovědnost

- flexibilitu, maximální samostatnost, organizační schopnosti podmínkou, empatie

- motivační aspekt, vedení teamu, komunikativnost, psychickou odolnost, kreativitu a tvořivost

- nadšení a chuť se dále vzdělávat, umět naslouchat, selský rozum, aktivní přístup k práci

- ŘP sk. B, aktivní znalost práce na PC (Word, Excel), základy marketingu, znalost sociálních sítí

- angličtinu slovem i písmem

- čistý trestní rejstřík

Celý text

NoD zahajuje novou sezónu a představuje podzimní program

Experimentální prostor NoD chystá pro svoje návštěvníky další pestrou sezónu. Těšit se můžete na pravidelná divadelní představení, vernisáže, aukce, koncerty a oblíbené přednáškové cykly.

Teatro NoD zahájí novou sezónu reprízou dekadentní inscenace Plešatá zpěvačka (pondělí 5. 9. od 20:00), na kterou naváže speciální koncert pod názvem Lucky TomWill B.uyed i.t. ch.eaper. O správnou atmosféru zahajovacího večera se postará neotřelé hudební trio ve složení Tomáš Havlínek (housle), William Valerián (saxofon) a Vojtěch Drahokoupil aka DJ Bitch. V rámci dramaturgické linie NoD Beginners, věnované začínajícím umělcům a absolventům, bude v září nově uvedena též inscenace Kashy Jandáčkové s absolventským ročníkem KALD DAMU - K smrti šťastní (18. 9. od 20:00).

Do druhé dekády repríz vstupuje na podzim poetická inscenace z díla katolického básníka Jana Čepa - Dvojí domov, do které jako herecká posila nově přichází Ondřej Pavelka, který nahradí Aloise Švehlíka (26. 9., 10. 10. od 20:00). V říjnu se ale můžete těšit také na další novou premiéru činoherní inscenace režiséra Jana Nebeského - Miluji tě jak po smrti (premiéra 7. 10., reprízy 26. 10., 21.11.). V hlavních rolích se představí Lucie Trmíková a Karel Dobrý. Připravovaná divadelní inscenace je věnována pozoruhodné dvojici Gottfrieda Benna a Else Lasker-Schülerové. Mladý muž z rodiny pastora a o sedmnáct let starší básnířka židovského původu se poznali v Berlíně před rokem 1912. Vzájemné citové vzplanutí se odrazilo v poezii obou dvou. Jejich příběh ukazuje obtížnost německo - židovské symbiózy.

Druhá polovina října bude ve znamení každoročních oslav narozenin celého domu na adrese Dlouhá 33, tentokrát pod názvem BE24. Prostory ROXY a NoD se jako každý rok znovu představí společným programem, který bude i letos nabitý. Koncerty, performance, divadlo nebo výstavy, vše pod jednou střechou. Těšit se můžete na premiéru nového tanečního projektu performerky Jany Vrány - Resolution (17. 10. od 20:00), výtvarně divadelní sólo slovenské performerky Slávy Daubnerové - Untitled o světoznámé fotografce Francesce Woodman (18. 10. od 20:00), projekt americké tanečnice a choreografky Jody Oberfelder - The Brain Piece (15. 10. od 20:00) a inscenaci brněnského divadla Buranteatr - Univerzální sci-fi (22. 10. od 20:00).

Sérii vlastní divadelní tvorby Teatro NoD zahájí autorská inscenace mladé režisérky Kashy Jandáčkové a dramaturgyně Natálie Preslové (premiéra 9. 12. od 20:00), která pracuje s reálnými dokumentárními materiály o obětech teroristických útoků v posledních letech, pomocí scénáristických postupů sci-fi literatury. "Vycházíme z reálných dokumentů, novinových článků, statí v časopisech a osobních výpovědí příbuzných a přátel obětí. Krom toho, že chceme upozornit na to, že za lidmi, které obvykle vnímáme jen jako statistický údaj v novinách o počtu mrtvých, stojí konkrétní životní příběhy, nám přijde zajímavé také to, kolik hrdinských příběhů člověk objeví, když se jednotlivými útoky zabývá blíže" , prozrazuje spoluautorka inscenace Natálie Preslová, která je zároveň dramaturgem činohry v NoD. V inscenaci uvidíme Annu Linhartovou, Karolínu Vágnerovou, Jana Medunu, Jiřího Roskota a další. Výpravu připravuje scénografka Pavla Kamanová, dále se na inscenaci podílí také elektronické hudební duo KilieKrankie, které bude na jevišti vytvářet živou scénickou hudbu.

Dvě další premiéry budou následovat v únoru a květnu. V únoru proběhne premiéra Evropy, dramatického textu britského autora Davida Greiga v překladu Michala Zahálky a v režii Viktorie Čermákové, v květnu bude následovat inscenace režisérky Lindy Duškové na motivy textu francouzsky píšícího rumunského autora Matéie Visnieca s názvem Je nás na tý blbý lodi moc.

Celý text

Komunikační prostor Školská 28 hledá kolegu na pozici vedoucí produkce

Linhartova nadace vypisuje konkurz na pozici vedoucího produkce Komunikačního prostoru Školská 28

Náplň práce:

- zajištění produkce a realizace dramaturgického plánu prostoru;
- podíl na vytváření dílčích projektů, spolupráce s uměleckým ředitelem a uměleckou radou;
- koordinace aktivit prostoru a komunikace s externími partnery;
- koordinace českého a zahraničního programu.

Požadavky:

- zkušenost s provozem kulturní organizace;
- organizační schopnosti a zkušenost s vedením uměleckých a kulturních projektů;
- znalost grantového systému, zkušenost s managementem a administrativou grantů;
- zkušenost s finančním plánováním a řízením zdrojů;
- silná sebe-motivace a aktivní přístup;
- schopnost práce v týmu;
- vynikající znalost angličtiny slovem i písmem (další jazyky výhodou);
- přehled v kulturní oblasti;
- zájem o mezinárodní kulturní výměnu s důrazem na asijskou kulturu;
- aktivní znalost základních uživatelských programů PS a Mac;
- kreativita a časová flexibilita;

Celý text

Café NoD čeká v létě 2016 celková rekonstrukce

Café NoD je podnik mnoha tváří. V poledne si zde můžete pochutnat na vynikajícím obědovém menu, odpoledne si dát v klidném prostředí lahodnou kávu nebo skleničku vína s přáteli a večer si pak naplno užít živou atmosféru zaplněného baru a zařádit si „pod zlatou kostí“. Café NoD je velmi dobře známé nejen všem Pražanům, ale také turistům, pro které je oblíbeným a často vyhledávaným místem. Letos v létě projde celé Café NoD rozsáhlou rekonstrukcí a modernizací, aby i nadále mohlo co nejlépe sloužit všem svým návštěvníkům. Rekonstrukce potrvá od pátku 24. 6. do 25. 7. 2016 a po celou tuto dobu bude kavárna zcela uzavřena pro veřejnost. Na jaké novinky se můžeme v kavárně s velmi bohatou historií těšit?

Café NoD bylo otevřeno v září roku 2000 původně jako internetová kavárna, kterých v té době vznikalo mnoho po celé Praze. V období letních prázdnin probíhaly intenzivní přípravy pod vedením českého umělce Krištofa Kintery, který ve spolupráci s Petrem Jiráskem začal vytvářet koncept nového kreativního prostoru, který později přerostl v Experimentální prostor NoD, tak jak ho známe dnes. Jako první tehdy vznikla právě kavárna a umělecká galerie pod názvem Universální prostor NoD. Kintera a Jirásek vytvořili v kavárně nenapodobitelné prostředí, jelikož většina prvků vznikala jako samostatná umělecká díla z materiálu odkoupeného ze sběrných surovin. Kombinací skla, kovu a všeho ostatního, co zrovna bylo po ruce, vznikal pod rukama obou umělců originální mobiliář budoucí kavárny, nápadité dekorace stěn i samotný barový pult. Dodnes jsou v Café NoD k vidění původní Kinterovy kousky, mezi které patří například dveře s vypouklým sklem vedoucí do Video NoD.

Původní kavárna se však nacházela v prostorách dnešní Galerie NoD, zatímco galerie byla naopak situována v místě dnešní kavárny. Záměr dostat umění co možná nejblíže k návštěvníkům kavárny se ale časem ukázal jako příliš odvážný, a proto došlo k definitivní výměně prostor kavárny a galerie. Kavárna tak získává svůj typický výhled do Dlouhé ulice. V rámci přesunu dochází také k první významnější rekonstrukci, která má kavárnu otevřít širší veřejnosti a udělat z ní vedle uměleckého a kulturního centra i oblíbené a často navštěvované místo.

V průběhu let prošla kavárna řadou malých i větších změn, tou poslední před čtyřmi roky. Tehdy dostalo Café NoD svou dnešní podobu. „Současný interiér jsme dávali dohromady tak trochu v běhu a vlastně jsme ho jako koncept nikdy zcela nedokončili.“ vzpomíná Jaroslav Stanko, ředitel Experimentálního prostoru NoD a dále vysvětluje, proč se letos NoD rozhodl pro tak významnou rekonstrukci: „Po čtyřech letech provozu je vidět značné opotřebení. Někdo by sice mohl říct, že kavárna má pěknou patinu, což je sice pravda, ale zkušenost nám říká, že lidé chtějí nové věci, nové zážitky a nové prostory.“

Celý text

Výzva pro předkládání uměleckých děl / SAMOROSTI 2016 / Překroč svůj stín

VÝZVA SAMOROSTI 2016
PRODLOUŽENO - deadline pro podání přihlášek: 15. 7. 2016

Otevřená výzva pro předkládání návrhů uměleckých děl
SAMOROSTI 2016 / Překroč svůj stín

Přihlaste se do čtvrtého ročníku přehlídky nezávislého autorského umění!

Podmínky účasti:

a) předložení návrhu pěti uměleckých děl, portfolio autora spolu s vyplněnou přihláškou (včetně fotografie děl) zašlete na veronika@roxy.cz (do 15. 7. 2016)

b) umělecké video ve formátu MP4 v rozlišení 1280x720p.
vyplněnou přihlášku a finální verzi snímku zašlete přes úschovnu (např. www.myairbridge.com/cs/) na veronika@roxy.cz (do 15. 7. 2016)

c) uhradit zápisné 300,-Kč

Celý text

ROXY/NoD proti stupňujícímu se násilí

9. 2. 2016 - Vzhledem k událostem minulého víkendu, jejichž vrcholem byl žhářský útok na sociální a kulturní centrum Klinika, jsme se rozhodli vydat společné prohlášení jako subjekty, které se podílejí na kulturním životě v naší zemi.

Jsme více než zneklidněni skutečností, že politicky motivované násilí a výhružky začínají být v České republice praxí, která je nejenom přehlížena, ale některými politiky podněcována.

Prostory ROXY a NoD jsou otevřenými místy, kde se setkávají a propojují lidé bez rozdílu barvy pleti, vyznání či politické a ideové orientace. Právě proto je našim cílem společnost spojovat a považujeme za povinnost postavit se tendencím, které nás v současnosti rozdělují a jsou tak i příčinou extrémního chování.

Celý text

Experimentální prostor NoD hledá dramaturga

Experimentální prostor NoD rozšiřuje své řady. Do svého uměleckého týmu přijmeme nadšeného a tvůrčího dramaturga, zejména pro oblast činoherního divadla, který by se aktivně podílel na pravidelném divadelním provozu v TEATRO NoD.

Náplň práce:

- spoluúčast na tvorbě dramaturgického plánu pro TEATRO NoD

- aktivní vyhledávání podnětů a pramenů k novým inscenacím

- praktická dramaturgie v rámci jednotlivých inscenací (podílení se na dramaturgicko-režijní koncepci, dramaturgický dohled při zkouškách, autorská spoluúčast na tvorbě a úpravách textů ad.)

Požadavky:

- ukončené studium oboru divadelní dramaturgie (příp. student posledního ročníku)

- výborný přehled o současné divadelní scéně

- dobrá angličtina slovem i písmem

Celý text

ROXY & NoD hledají šikovnou posilu do Marketingu/PR

Jsi náš člověk pokud:

- máš zkušenost s PR/Marketingem
- máš zkušenosti s online reklamou
- tě baví sociální sítě a umíš s nimi pracovat
- tě baví hudba a umělecké prostředí
- umíš psát a baví tě to
- umíš dobře anglicky, jak slovem tak písmem

Nabízíme:

Kreativní prostředí v centru kulturního dění Prahy. Možnost rozvíjet se v oblasti nových médií a PR a realizovat své nápady. Propagaci uměleckých eventů, práce se všemi druhy reklamy, rozvíjení prezentace prostor ROXY a NoD.

Celý text

ROXY a NoD představují první část nové kolekce

Vytvořili jsme pro naše fanoušky originální kolekci, která má duši. Kolekce je výsledkem tvůrčí spolupráce s umělci, pečlivého výběru kvalitních materiálů a kreativity provedení.

Naší první kolekci vdechl život malíř a tatér Musa. Tak jako je přísný ke své vlastní tvorbě, byl pečlivý i v každém detailu tvorby kolekce. Výsledkem je zhmotnění Musových motivů do kolekce šesti triček, vždy na netradičních místech. Tak jako to umí právě Musovo tetování.

Celý text

BE23 Velkolepá oslava narozenin ROXY/NoD

Dvacáté třetí narozeniny domu na adrese Dlouhá 33 se blíží a jako každý rok nabízí návštěvníkům týden plný oslav. Prostory ROXY a Experimentální prostor NoD se znovu představí jako jeden celek a pro fanoušky chystají každý den pestrý program. Koncerty, performance, divadlo nebo výstavy. Vše pod jednou střechou. Tento rok je navíc podstatná část programu otevřena návštěvníkům zdarma.

Celý festival za Experimentální prostor NoD otevře interaktivní pohybová performance v koprodukci s audiovizuálním studiem Lunchmeat s projekcí generativní grafiky italského audiovizuálního studia. „Ljós“ – to jsou skryté snové elementy přeložené do vizuálních obrazů. Site-specific verze tohoto představení vznikla speciálně pro prostory NoD. Druhý den v divadle vystoupí Tujiko Noriko - experimentální hudebnice, skladatelka a filmařka, která díky své tvorbě bývá často označována jako „japonská Björk“. Třetí den se prostory NoD a ROXY propojí v rámci SOUNDZ CZECH a promění se v pět podií, na kterých vystoupí 9 českých kapel v čele s Vladimírem 518 & live band, Vložte kočku a Manon Meurt. Všechny koncerty v rámci SOUNDZ CZECH jsou zdarma jako narozeninový dárek pro naše fanoušky. V rámci pátečního programu smaže hranice mezi pohybem a zvukem formace BERG v live performance Jakuba Rataje, Jiřího Lukeše & Vladimíra Buriana, ve kterých se pohyb přenáší pomocí kinetických senzorů a převádí se na zvukový a vizuální materiál. V sobotu se v NoD představí současná taneční špička v rámci unikátního site-specific projektu FATAMONTÁŽ. Ve čtyřech skupinách složených vždy alespoň z jednoho tanečníka a výtvarníka provedou diváky všemi zákoutími NoD se svými pohybově výtvarnými performance na společné téma geometrie. Vystoupí např.: Dora Sulženko-Hoštová, Jana Vrána, Martin Talaga, Jan Pfeiffer, Tomáš Vavříčk, Pavla Beranová a další.

Celý text

VYZVEDÁVÁNÍ DĚL SAMORSTI 2015: od 21. do 30.9.

VYZVEDÁVÁNÍ DĚL SAMOROSTI 2015

Svá díla si můžete vyzvedávat:

- v týdnu od 21. 9. do 25. 9.
v časech:
po - pá: 11:00 - 17:00

- v týdnu *od 28. 10 do 2. 9.
v časech:
po - st: 10:00 - 17:00
čt - pá: po telefonické domluvě (vydávání bude vzhledem k připravované akci Sympozia VideoArtu omezeno, děkujeme za pochopení).

Díla jsou k vyzvednutí připravena v zadní kanceláři.
Budeme se zde střídat s kolegou Vojtěchem Fialou.

Pro vyzvednutí s sebou prosím přineste smlouvu o úschově díla
nebo doklad (OP, řidičský průkaz), na základě kterého Vám bude dílo vydáno.

Těšíme se na vás

Veronika Zajačiková

Celý text

Rozhovor s Evou Rysovou o posledních dvou uvedeních inscenace Šest miliard sluncí v NoD

V září nás čekají v Experimentálním prostoru NoD poslední dvě uvedení inscenace Šest miliard Sluncí režisérky Evy Rysové a dramaturga Ondřeje Novotného. Už teď je jasné, že na úspěšnou inscenaci, která se věnuje závažnému tématu Alzheimerovy choroby, diváci jen tak nezapomenou! Poslední představení se symbolicky uskuteční v rámci Mezinárodního festivalu umění s tématikou Alzheimerovy choroby … jako na smrt!. Jak se bude s inscenací Šest miliard Sluncí loučit? A na co se můžeme těšit v rámci festivalu prozradila sama Eva Rysová.

S jakým cílem jste zvolila téma Alzheimerovy choroby pro svou divadelní inscenaci? A splnila nakonec vaše očekávání?

Nenazvala bych to cílem. Na začátku byla hlavně fascinace a chuť téma zapomínání a ztrácení se sám sobě do hloubky prozkoumat. Postupně jsme odkrývali neuvěřitelný divadelní potenciál a nestačili se divit. V mnohém se naše očekávání předčila, během příprav jsme se setkávali s úžasnými lidmi, pacienty, lékaři, sami jsme strávili několik dní péčí o postižené přímo v Domově se zvláštním režimem, vyslechli jsme mnoho silných příběhů našich známých. Také jsme nečekali, že vzbudíme takový zájem u diváků. Na samém začátku, jsme si také nedokázali představit, že s inscenací pojedeme na největší divadelní festival ve světě Edinburgh Festival Fringe 2014. Úžasné bylo, jak tenhle náročný podnik, kdy jsme hráli 8 dní za sebou a ještě v mezičase inscenovali malé happeningy na ulicích, s přehledem zvládla naše herečka seniorka Viera Pavlíková. A potom taky to, že v pondělí zahrajeme 36. reprízu, to je velmi vysoké číslo, zvlášť u nezávislého divadla.

Samozřejmě vůči sobě mám několik výčitek, jak šlo téma ještě zajímavěji prohloubit a odhalit zase z jiné stránky. Ale to by vzniklo docela něco jiného.

Změnila se podle vás inscenace od svojí premiéry do dnes?

Jako většina inscenací, které hrají herci s chutí a nasazením, tak se herecky prohloubila a osvobodila. Pro mne je zajímavé sledovat, jak se jedno představení liší od druhého díky divákům, kteří se zrovna sešli v hledišti, a to jak s nimi herci komunikují a zda se dokáží naladit na stejnou vlnu. Ale to mluvíme o nuancích, které dokáže vycítit trénovaný divadelník.

Celý text

SAMOROSTI 2015 znají své vítěze!

SAMOROSTI 2015 znají své vítěze!

---

V průběhu celého letošního léta měli návštěvníci Experimentálního prostoru NoD možnost shlédnout již třetí vydání výstavy nezávislého autorského umění – SAMOROSTI 2015. Letošního ročníku se zúčastnilo 229 tvůrců!
V průběhu slavnostního večera budou vyhlášeni vítězové tří kategorií, vítěz Ceny publika, Ceny odborné poroty a Ceny Objev NoD, kteří odměnou získávají prostor a příspěvek na realizaci společné výstavy v prostoru NoD v roce 2016.

Ocenění Samorosti jsou:

Cena odborné poroty
1. místo:
Ivan van Chrasten: Mykologův sen II., fotografie, 2013
2.-3. místo:
Umělecká skupina Floatila: Looking through, 2015
Martin Šárovec: Ethnic Size 4 / Nazlobený chlapeček, 2014

Cena Objev NoD
1. místo
Alexi Goubarev: Accident at the unicorns' lawn, akryl na plátně, 2015
2. místo:
Martin Přibyla: V peřinkách, 2015
3. místo:
Václav Kostohryz: Mloci v noci, 2014

Cena Diváků
1. místo
Lucie Mrhálková aka Lady Lu: Nebe, peklo, ráj aneb žena ve slastném orgasmu, kombinovaná technika na desce, 2014
2. místo
Václav Kostohryz: Mloci v noci, 2014
3. místo
Tereza Kotková: Nashledanou tam nahoře, 2015

Všem autorům gratulujeme!

Celý text

WANTED(!): CRT TV pro videoartovou výstavu v NoD

CRT TELEVIZE Wanted! V září pro vás připravujeme velkou videoartovou výstavu „© copy it right“ věnovanou světovým osobnostem videoartu – Woody Vasulkovi, Peterovi Weibelovi, Michaelu Bielickému a dalším.

Sháníme klasické staré CRT televize! Kdo má možnost zapůjčit / darovat CRT televizi a chtěl by se stát partnerem výstavy, neváhejte nás kontaktovat na: milos@roxy.cz

Celý text

NoD partnerem ART PRIZE CBM - Cena bienále “Carlo Bonatto Minella”

ART PRIZE CBM - Cena bienále “Carlo Bonatto Minella”
TURÍN – PRAHA – LONDÝN
III.ročník – rok 2015/2016

UMĚLECKÁ SOUTĚŽ
Open Call:
12. ledna – 20. července 2015
Téma: Prostory. Uvnitř a vně limitů

1) Záměr:
Jedním z cílů Kulturní asociace AREACREATIVA42 se sídlem v Casa Toesca v historickém centru města Rivarolo Canavese (Turín) je valorizace umění nedávné historie a podpora současného umění, se zvláštním přihlédnutím na mladou generaci.

AREACREATIVA42 od roku 2010 pořádá umělecké bienále pojmenované po piemontském umělci a talentovaném absolventovi turínské Accademia Albertina Carlu Bonatto Minellovi (1855-1878), kterému brzká smrt zabránila pokračovat ve slibném uměleckém vývoji.

Po úspěchu minulého ročníku 2013/14, kdy bylo do soutěže přijato 823 umělců, vítězům a finalistům bude, tak jako v předchozích ročnících, v letošním ročníku 2015/16 poskytnuta možnost vystavit svá díla nejenom v sídle Areacreativa42 a ve Ville Vallero, ale rovněž v turínské Pinacotece dell’Accademia di Belle Arti a ve dvou galeriích v Londýně a v Praze.

2) Téma:
Přáním organizátorů soutěže je, aby každý její ročník byl věnován tématu vycházejícímu z některého z děl Carla Bonatto Minelly. Za tímto účelem bylo uměleckému řediteli soutěže zadáno vypracování přípravného textu, který napovídá interpretaci tohoto díla ze soudobého pohledu a v souladu se záměry Areacreativa42.
"Téma tohoto ročníku je inspirováno jedním z posledních děl piemontského umělce, které se nám dochovalo: Víra v zesnulé. Tajemný fascinující obraz vyzývající k meditaci se dnes nachází v  Galerii moderního umění GAM v Turíně. Postava zobrazená z profilu vykonává obětní gesto plné duchovnosti, kterým chce získat vděčnost bohů uprostřed vymezeného prostoru nacházejícího se na limitu mezi konečnem a nekonečnem, mezi skutečností a představou, mezi potřebou získat ochranu a zároveň svěřit své tužby.
Pro mladého Minellu je tento prostor plný osamělosti oproti chaosu každodenního života a hluku města, je to prostor na hranici mezi "zdejším", kde se fyzická přítomnost stává nostalgií, a "tamějším", v němž je ideálem ticho a poezie. Umělec zobrazuje "okamžik" plný vzpomínek, výjevů a postav, zátiší a vegetace, které se propojují v jemnou harmonii, aby dodaly novou sílu a hmotu okolní krajině, uvnitř i vně domácího prostředí.
Umělci, kteří se chtějí zúčastnit soutěže, se budou inspirovat smyslem a významem obrazu Carla Bonatto Minelly. K tomu si budou moci zvolit jim nejbližší umělecký výrazový prostředek tj. malbu, plastiku, fotografii, instalaci nebo videoart a vyjádřit svůj tvůrčí talent zamyšlením se nad fyzickým či mentálním prostorem, kde předměty v interiéru vypovídají o pocitech, vzpomínkách, pulsujícím životě, a vnější prostor se rozprostírá do krajiny obsahující hledané či nenalezené hodnoty" (Antonio D'Amico).

3) Podmínky přijetí do soutěže:
Soutěže se mohou zúčastnit umělci nad 18 let jakékoliv národnosti. Základními kritérii pro přijetí uměleckých děl do užšího výběru bude promyšlenost uměleckého výrazu a kvalita použitých moderních výrazových prostředků, jimiž bude vyjádřena osobní úvaha na téma vyhlášené pro tuto soutěž, tj. "Prostory. Uvnitř a vně limitů".
Díla zaslaná do soutěže musí být majetkem umělců a nesmí být klasifikována v jiných soutěžích. Musí být k dispozici pro následné výstavy vyplývající z umístění umělce mezi finalisty nebo vítězi v obou kategoriích, tj. Under 30 a Over 30.

Povolené techniky:
MALBA: v sekci malby mohou být přijata díla realizovaná olejem, temperou, akrylem, lakem, tuší a rovněž kresba, kvaš, koláž, grafika, akvarel, počítačová grafika a díla realizovaná kombinovanou technikou a různými materiály na jakémkoliv druhu podkladu. Do soutěže v sekci malby budou moci být přijata díla, která budou odpovídat následujícím maximálním rozměrům: výška 240 cm x šířka 180 cm.
PLASTIKA: v sekci plastiky mohou být přijaty sochy nebo instalace realizované z jakéhokoliv materiálu, a to jak tradičního, tak inovativního. Do soutěže budou moci být přijata díla, která nepřesahují výšku 240 cm x šířku 180 cm a neobsahují žádné prvky, které by mohly ohrozit jak organizátory, tak případné uživatele.
FOTOGRAFIE: Do této sekce budou moci být přijaty digitální a analogové fotografie, černobílé nebo barevné, a rovněž všechny další formy umělecké fotografie, i s interaktivními aplikacemi a vizuálními analýzami získanými v post-produkci. Do soutěže v sekci fotografie budou moci být přijata díla, která odpovídají následujícím maximálním rozměrům: výška 240 cm x šířka 180 cm.
PERFORMANCE: Umělec nebo skupina umělců se mohou účastnit soutěže s jednou nebo více uměleckými performancemi, které budou moci být realizovány jakoukoliv technikou, výrazovou formou a s jakýmikoliv pomocnými materiály dodanými umělcem. Pro fázi výběru děl je třeba zaslat poštou CD/DVD s videem z umělecké performance o maximální délce 15 minut, včetně úvodních a závěrečných titulků.
VIDEOART: Tato sekce zahrnuje videa, filmy a díla realizovaná pomocí jakýchkoliv animačních technik na jakémkoliv digitálním a analogovém nosiči. Pro fázi výběru děl je třeba zaslat poštou CD/DVD obsahující reprodukci díla o maximální délce 15 minut, včetně úvodních a závěrečných titulků.

4) Pravidla soutěže:
Do soutěže se mohou přihlásit umělci starší 18 let, kteří vyplní všechna políčka onlinového formuláře na této internetové adrese http://www.areacreativa42.com/ARTPRIZECBM.html
Každý umělec může do soutěže zaslat maximálně 3 díla.
Po ukončení registrace každý účastník obdrží potvrzující e-mail s registračním kódem, který bude třeba pečlivě uchovat.
Účastník musí vyplnit příslušné údaje a přiložit tyto přílohy:
Fotografickou reprodukci díla nebo děl, kterými se účastní soutěže. Všechny fotografie musí být ve formátu JPG, rozlišení 300 dpi (max 4 MB) a jejich výška nesmí přesahovat 9 cm, jejich název musí obsahovat jméno a příjmení umělce, název díla, rok, techniku, rozměry (výška x šířka x případná hloubka).
Umělci, kteří se soutěže účastní v sekci videoartu nebo performance, musí ve formuláři uvést použitou techniku a zaslat organizačnímu sekretariátu soutěže CD/DVD s prezentačním videem, jehož název musí obsahovat jméno a příjmení umělce, název díla a rok. CD/DVD musí rovněž obsahovat registrační kód, který umělec obdržel po vyplnění onlinového formuláře. CD/DVD zasílejte na následující adresu:

ASSOCIAZIONE CULTURALE AREACREATIVA42
Casa Toesca, via Ivrea č.42
10086 Rivarolo Canavese (TO)
ITÁLIE

Náklady na odeslání děl si hradí jednotliví účastníci, v opačném případě se nemohou soutěže účastnit.
(CD/DVD mohou zasílat výlučně umělci, kteří se účastní soutěže v sekci videoartu nebo performance. Jiná CD/DVD, která sekretariát soutěže obdrží, nebudou brána v úvahu).

5) Registrační poplatek:
Pro umělce od 18 do 29 let (včetně) je účast v soutěži bezplatná.
Účastníci, kterým v době registrace do soutěže již bylo 30 let, jsou povinni uhradit registrační poplatek ve výši 40 euro. Každý umělec může do soutěže zaslat maximálně 3 díla. Pokud se umělec rozhodne účastnit se více díly - v souladu s maximálním limitem - je třeba ve formuláři přihlášky uvést fotografickou reprodukci každého díla. Poplatek pro umělce nad 30 let je 40 euro za každé dílo, které se účastní soutěže.
Pro skupiny složené ze dvou nebo více umělců je uhrazení registračního poplatku povinné v případě, že jeden člen skupiny je starší 30 let.
Registrační poplatek je nevratný. V případě neuhrazení registračního poplatku umělec nebude přijat do soutěže. Náklady vyúčtované za platbu bankovním převodem se nepřijímají. V tomto případě dojde ke zrušení registrace a požádání o vrácení vyúčtovaných nákladů.

Úhradu registračního poplatku lze provést:
Bankovním převodem do banky Banca Sella
Název společnosti : ASSOCIAZIONE CULTURALE AREACREATIVA42
Důvod platby (kauzála): Zápis do soutěže ART PRIZE CBM + jméno a příjmení umělce
IBAN: IT 03 L 03268 30860 053847651860
SWITFT SELBIT2BXXX
Platba kreditní kartou při zápisu na webových stránkách: http://www.areacreativa42.com/ARTPRIZECBM.html

Celý text

Festival TRENDFORMERS z organizačních důvodů v aktuálním termínu ZRUŠEN

Experimentální prostor NoD oznamuje, že festival designu TRENDFORMERS je v aktuálním termínu Z ORGANIZAČNÍCH DŮVODŮ ZRUŠEN.

Děkujeme všem účastníkům, partnerům a odborné porotě za přízeň a podporu, které si velice vážíme.

Sledujte dále náš web.

Váš NoD.

---

Ke stažení:

Plánek výstavy

Závazná přihláška

---

O Festivalu

TRENDFORMERS je soutěžní a zároveň prodejní festival současného mladého neotřelého designu, který se bude odehrávat v Experimentálním prostoru NoD. Kurátorský tým galerie NoD vybere z přihlášených designérů a umělců skupinu progresivních nezávislých tvůrců napříč všemi oblastmi autorského designu, kteří budou v průběhu festivalu prezentovat a nabízet svou tvorbu na formátu malých výstavních míst (3x1m, 2x1m).

Výslednou prodejní prezentaci jednotlivých autorů ohodnotí odborná porota složená z řad osobností českého designu a architektury (Anna Marešová, Janja Prokič, Eva Eisler, Petr Babák, Adam Gebrian). Výstava je otevřena všem autorům, kteří chápou svou designovou tvorbu jakožto „mladou“ a kteří se zúčastní veřejného výběrového řízení "OPEN CALL - TRANDFORMERS".

---

OPEN CALL - TRENDFORMERS

OPEN CALL je otevřen všem autorům, kteří tvoří v oblasti produktové designu, designu skla, grafického designu, návrhářství, designu šperku, doplňků a architektury a kteří chápou svou tvorbu jako neotřelou a „mladou“. Autoři předkládají prezentaci své dosavadní tvorby a návrh konceptu prezentace v rámci výstavy (dva formáty vystavních míst: 3x1m/2x1m) do 27. 5. 2015.
Komise složená z kurátorského týmu Galerie NoD a osobností Experimentálního prostoru NoD vybere z přihlášených autorů 35-40 tvůrců, kteří se zúčastní soutěžní a prodejní výstavy v termínu 6. - 7. 6. 2015.

Zájemci o účast na festivalu zašlou:
1) Závaznou přihlášku – vyplněný formulář „Závazná přihláška“
2) Profesní CV (ve formátu „.pdf“)
3) Portfolio (ve formátu „.pdf“)
4) 1x grafická prezentace tvorby dle vlastního uvážení s nápisem svého jména/jména studia/projektu ve formátu „.jpg“/„png“.

---

Vyhlášení výsledků OPEN CALL

Komise kurátorů NoD zasedne 28. 5. 2015. Vybraní uchazeči budou oznámeni a vyrozuměni o zařazení na výstavu festivalu TRENDFORMERS dne 28. 5. 2015 prostřednictvím e-mailu a telefonicky, následně zveřejněni na webu www.nod.roxy.cz. Vybraní uchazeči budou současně vyzváni k úhradě účastnického poplatku (1500,-/1800,-/2500,-) dle preferované velikosti výstavní plochy.

---

Výstava - Soutěž

Výstava TRENDFORMERS je soutěžní. Autorská tvorba bude na základě výstavní prezentace a účasti autora na formátu „NoD Viewed“ oceněna odbornou porotou cenou „TRENDFORMER – Cena poroty“ a diváckým veřejným hlasováním na Facebooku Experimentálního prostoru NoD a v místě konání výstavy cenou „TRENDFORMER – Cena diváků“.

NoD Viewed
Každý soutěžící vystavující autor/značka/studio se v divadelním sále Experimentálního prostoru NoD zúčastní před zasedající porotou a návštěvníky festivalu veřejného formátu tříminutových prezentací svého tvůrčího konceptu. Vystoupení NoD Viewed budou probíhat první den festivalu 6. 6. 2015. Vystoupení autora může být doprovázeno libovolným audiovizuálním záznamem.

TRENDFORMER – Cena poroty
Porota na základě výstavní prezentace autora a vystoupení autora v rámci „NoD Viewed“ vybere nejzajímavějšího, inovativního tvůrce, který bude následně v rámci festivalového večera 6. 6. 2015 vyhlášen vítězem „TRENDFORMER – cenou poroty“.

TRENDFORMER – Cena diváků
Diváci, návštěvníci a příznivci festivalu a vystavujících autorů mohou hlasovat pro jednotlivé autory na Facebooku Experimentálního prostoru NoD před začátkem festivalu od 1. 6. 2015 do 6. 6. 2015 a hlasováním na místě v dějišti festivalu pro nejzajímavějšího tvůrce.

---

Celý text

Kabaret Shakespeare (DERNIÉRA): 27/4/2015

V Kabaretu Shakespeare bruslí Prachař naposledy po vazelíně
Derniéra: 27/4/2015

Dekadentní podívaná se Shakespearovými sonety se ve vší své slávě naposledy představí v NoD. Osobitý autorský útvar Lucie Trmíkové a Jana Nebeského patřil dlouho dobu k událostem divadelní sezóny. 27. dubna máte poslední možnost nechat se unést.

Herecké výkony D. Prachaře, K. Dobrého, M. Königa a Lucie Trmíkové vás donutí si po hře stýskat jako Romeovi po Julii. Nebo naopak. Je to příběh naděje a důvěry, radosti, lásky i nenávisti. Je originálním povzbuzením pro všechny, že život, stejně jako smrt mají svůj smysl. Vše podtrhuje hudba světoznámého jazzmana Emila Viklického. Ten také obdržel za hudbu k inscenaci Cenu Alfréda Radoka za rok 2014.
Přijde si s námi užít nekonečně živou show, poetický i zábavný kabaret. Módní přehlídku. Bruslení po vazelíně v jednom milostném trojúhelníku.

Celý text

Omezení provozu galerie Video NoD 16.4.2015

Ve čtvrtek 16.4. probíhá v Experimentálním klubu NoD festival Vyšší odborné školy publicistiky VŠEMI SMĚRY. Z tohoto důvodu bude veřejnosti uzavřená po celý den galerie Video NoD. Předprodej vstupenek do Teatro NoD se přesouvá do přízemí ke vchodu do klubu ROXY.
Omlouváme se za komplikace.
Tým NoD/ROXY

Celý text
design by various