TZ: Herci Hana Vagnerová, David Švehlík a Jiří Ployhar hvězdami nové divadelní adaptace filmu Smrt a dívka od Romana Polanského06.03.2012

 Po tanečním představení MANSON přichází dramaturgie Teatra NoD s další novou inscenací, která pokládá otázky pomsty, viny a odpuštění. Na pozvání uměleckého šéfa Teatro NoD Adama Halaše přichází mladá režisérka Tamara Pomoriški, která oslovila přední a výrazné herecké osobnosti pražské divadelní scény – herečku Hanu Vagnerovou známou z televizního seriálu Expozitura a herce Davida Švehlíka s Jiřím Ployharem. Společně připravují pro prostor NoD novou divadelní adaptaci filmu Romana Polanského Smrt a dívka, který byl adaptací stejnojmenné hry Ariela Dorfmana. Premiéra se uskuteční 28. dubna od 20:00 v prostoru NoD v Dlouhé ulici v Praze.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Film i původní divadelní hra Smrt a dívka zachycují komorní drama tří postav – manželů Pauline a Gerarda Escobarových a lékaře Roberta Mirandy. Pauline v lékaři pozná vyšetřovatele, který ji před lety mučil a jehož nikdy nespatřila, a podaří se jí ho v domě zajmout.

,,Smrt a dívka je pro mě příběhem o pomstě a hledání odpuštění. Z filmu pro mě jednoznačně nevyplývá, jestli byl Robert Miranda skutečně tím krutým mučitelem, jehož v něm Pauline vidí. Tím vzniká v celém ději hutné a tíživé napětí, které celou otázku viny a pomsty relativizuje“, vysvětluje svoje rozhodnutí tuto hru zinscenovat režisérka Tamara Pomoriški.

Připravovaná inscenace stojí na silných hereckých výkonech. V hlavních rolích se objeví mladá herečka Hana Vagnerová, jíž mohou televizní diváci znát ze seriálu Expozitura, David Švehlík, a Jiří Ployhar známý z inscenací Městských divadel pražských.

,,Důležitou roli v této inscenaci hraje její hudební složka, která je postavena na hudbě Franze Schuberta. Na jevišti s námi budou hudebníci smyččového kvarteta, kteří budou dotvářet atmosféru celé inscenace“, doplňuje Pomoriški.

Představení Smrt a dívka bude uvedeno v premiéře 28. dubna 2012 v Teatru NoD od 20:00 a reprízy jsou plánované na 29. a 30. dubna.

Informace o tvůrcích

Tamara Pomoriški
Původem ze Srbska. Absolventka magisterského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Tamara má mnoholeté zkušenosti s divadelní, ale i filmovou režií; spolupracovala na mnoha představeních v divadlech Ypsilon, Divadlo Disk, Palác Akropolis a NoD. Jejími posledními režijními úspěchy byly představení
Nůžky na drůbež ve Studiu Ypsilon nebo Hana a Hana v Paláci Akropolis.

Hana Vagnerová
Po absolvování gymnázia byla přijata na DAMU, VŠE a Matematicko-fyzikální fakultu UK. Zpočátku studovala dvě vysoké školy současně, ale nakonec u ní herectví zvítězilo nad ekonomií. Hrála v divadlech Extrém, Disk, A studio Rubín, Divadlo ABC. V současnosti v Divadle ABC hostuje ve hře
Anna Karenina. Známou se stala především díky seriálovým rolím (On je žena!, Horákovi, Vyprávěj, Expozitura), účinkovala také ve filmu Bathory.

David Švehlík
Po maturitě na akademickém gymnáziu v Praze absolvoval teologický konvikt, následně rok navštěvoval Lateránskou univerzitu v Římě. Poté byl přijat na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy na obor filozofie, který ukončil jako bakalář. Absolvoval DAMU v oboru divadelní režie. Od roku 2002 působí v Divadle Na zábradlí, hostuje v Divadle v Řeznické, ABC a Ungeltu. Vystupoval i na pražských Letních shakespearovských slavnostech.

Jiří Ployhar
Narozen v Praze v roce 1976. Vystupuje převážně v Městských Divadlech Pražských, a to např. ve hrách Charleyova teta, Miláček Ornifle, Veselé paničky windsorské, Jak je důležité míti Filipa, Tři muži ve člunu a pes, Na východ od ráje.

 

Více informací poskytne:

Šárka Maroušková, PR manažerka NoD
Tel.: +420 723 706 249
E-mail: sarka@roxy.cz
www.nod.roxy.cz

 Adam Halaš, umělecký šéf NoD
Tel.: +420 731 845 833
E-mail:
nod@roxy.cz