BE 22 | Ken Mai: Dhyana / Meditation

250 Kč jednotné vstupné

Tanec jako vyjádření stavu tísně, výbušný a expresivní. Plný silových gest. Tak se dá přiblížit japonský tanec butó. V Experimentálním prostoru NoD vystoupí 20. října v rámci narozeninových oslav BE 22 jeden z jeho nejvýraznějších představitelů Ken Mai, charakteristický duchovním rozměrem svých choreografií.

Rozšířením do celého světa nabral taneční směr butó tolik forem, že je těžké ho jednoznačně vystihnout. Svůj původ má v poválečném Japonsku, kde vyvinul jako reakce na tehdejší na taneční scénu, která ustrnula v imitaci západní kultury a následování tradičních japonských stylů.

V rámci narozeninových oslav ROXY/NoD budete mít možnost nahlédnout do duše tohoto strhujícího tance na vlastní oči. V prostorách divadelního sálu NoD totiž vystoupí jeden z nejvýraznějších představitelů této školy, japonský tanečník Ken Mai. Mai studoval tento unikátní styl u obou jeho zakladatelů, Tatsumiho Hijikaty i Kazua Ohna.

Ve svém novém sólovém projektu Dhyana / Meditation se Mai soustředí na téma mystiky života, smrti, erotiky a lásky. Taneční představení věnuje jedné z nejslavnějších indických svatých žen Anandamayi Ma a celému světu. Prostřednictvím meditace Dhyana se Mai snaží pohltit tmu a nastolit světlo mezi nebem a zemí.

Pro Kena Maie je charakteristický duchovní rozměr jeho choreografií, ale také smysl pro humor. Butó kombinuje s burleskou, prvky bojových umění a často také s akrobacií a zpěvem. Ve své tvorbě je ovlivněn německým expresionismem a extravagantní kostýmy doplňuje výrazným líčením. Je zástupcem zženštilé větve temného tance, charakteristické převlékáním do ženských šatů a melancholickým masochismem.

"Obsahy tance butó před námi předstávají jako z-jevy, zjevení, aby k nám vyslaly vkaz z druhého břehu, který neoslovuje náš rozum, nýbrž se ho snaží úspěšně vykolejit." Nina Vangeli

Délka představení: 55 min

---

V průběhu svého pražského pobytu povede Ken Mai dílny Buto a svět zenu Buto - tanec na 7 elementů ve studiu Druna - náhorní planina.

Ken Main ovládá unikátní styly tance butó zakladatelů Kazua Ohna a Tatsumi Hijikaty. Vedle toho studoval německý expresionistický tanec, který měl na butó velký vliv. Ve svých vystoupeních kombinuje jak tanec butó, tak expresionistický tanec, gymnastiku, bojová umění, zpěv a prvky zenbuddhismu. Ken Mai vystupuje jak sólově, tak s nejrůznějšími soubory, herci, tanečníky, hudebníky a výtvarníky z celého světa.

Oficiální webové stránky Kena Maie

img-5884-30.jpg dsc-0048.JPG img-5852-7.jpg
Premiéra
design by various